CK SLAN tour - logo

Doprava automobilem

Nejvhodnější trasa automobilistů směřujících do Dalmácie, kterou používá většina turistů z České republiky vede přes rakouský Graz. Při průjezdu Rakouskem je třeba počítat s poplatkem za dálniční známku (auto - 8 EUR, na 10 dní). Dálniční známku je vhodné zakoupit již na hraničním přechodu (prodávají se zpravidla i na území ČR).Trasa přes Vídeň je dále bez poplatků. Při cestě na Linc a dále na Spital a Gleinalm tunel je třeba počítat s mýtným (2 tunely). Cena benzínu v Rakousku se pohybuje kolem 13-15 ATS.

Většina turistů dále z Grazu směřuje na hraniční přechod se Slovinskem - Spielfeld. Za krátký úsek přes Slovinsko (Šentilj - Maribor) zaplatíte mýtné cca 180 tolarů (asi 30 Kč). Ceny pohonných hmot ve Slovinsku patří k nejnižším v Evropě.

Trasa dále pokračuje na hraniční přechod s Chorvatskem (Macelj). V Chorvatsku využijete dva dálniční úseky : Krapina - Zagreb (10 kun) a Zagreb - Karlovac (15 kun).

V Karlovaci se trasy do Dalmácie dělí: na severní část pobřeží patrně využijete cestu přes Senj. Do oblasti střední a jižní Dalmácie pak cestu přes Plitvická jezera a dále na Gračac. Za Gračacem můžete zvolit přímo cestu na dalmátské pobřeží (směr Obrovac, Zadar) nebo jižnější směr přes Knin na Šibenik, případně Split.

Na vnitrozemských úsecích příliš nepočítejte s upravenými a vybavenými místy pro odpočinek či občerstvení. Vhodné je zastavit u motorestu Plitvice na dálnici u Záhřebu, případně i na parkovišti na Plitvických jezerech.


V posledních dvou letech byla v Chorvatsku výrazně rozšířena dálniční síť směřující na pobřeží. Od Karlovace se nyní po dálnici dostanete jak k Zadaru, tak i do Splitu. Motorista, jedoucí od hraničního přechodu přechodu Macelj (Krapiny) až do Splitu, platí v současné době dálniční poplatky dvakrát, a to za úsek Krapina - Záhřeb (na budované dálnici Macelj - Záhřeb) a za dálnici Záhřeb - Split.
Dohromady tedy činí dálniční poplatky v uvedeném směru 168 kun za osobní auto.

Nejpoužívanější trasa z ČR na dalmátské pobřeží: Praha - Znojmo - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Karlovac - Zadar

Plánek trasy naleznete zde.


Automobilisté potřebují zelenou kartu, kterou je třeba si vyžádat od vaší pojišťovny


Do Chorvatska není dovoleno přivážet v kanystrech pohonné hmoty, jejichž cena je zde však o něco nižší než ve střední Evropě.

Nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50 km/h, mimo obce 80 km/h, na silnicích 1. třídy 100 km/h a na dálnicích 130 km/h. Značení konce omezené rychlosti bývá sporadické, často není jasné, zda již omezení rychlosti skončilo, nicméně policisté provádí časté radarové kontroly, takže v případě nejistoty je vhodnější pokračovat sníženou rychlostí. Obsah povoleného alkoholu v krvi řidiče je 0,5 promile. Dopravní nehody je nutno hlásit na policii, při větších nehodách se sepisuje protokol (potvrda). Při předjíždění musí vozidlo po celou dobu dávat signál směrovkou, školní a dětské autobusy, které stojí v zastávce, se nesmí předjíždět. Pokud vozidlo táhne jiné nepojízdné vozidlo, musí být na předku táhnoucího vozidla a na zádi taženého vozidla umístěn výstražný trojúhelník.


Na tzv. jadranské magistrále vedoucí podél pobřeží i na řadě úseků ve vnitrozemí je nutná zvýšená ostražitost, neboť jsou zde nepřehledné zatáčky a místní řidiči neváhají riskantně předjíždět či vjíždět do protisměru.

Trajekty

Pokud směřujete na jadranské ostrovy, budete ve většině případů muset využít trajektu.

Informace o trajektech naleznete na www.jadrolinija.hr .


Pro případ nehody

Když cestujete do zahraničí autem, nezapomeňte si ve vaší pojišťovně zajistit zelenou kartu. Je to mezinárodní doklad o tom, že máte zaplacené pojištění zodpovědnosti za škodu způsobenou provozováním vozidla, a občas jej žádají i na některých hranicích.

Když se stanete účastníkem nehody, je třeba mít na paměti několik pravidel:


  • žádejte, aby nehodu vyšetřila policie.
  • jestliže máte fotoaparát, vyfotografujte si místo nehody a poškozená vozidla, nebo si alespoň udělejte nákres a zaznamenejte si dostupné informace, v ideálním případě si jej nechte podepsat dalšími účastníky, příp. svědky.
  • zaznačte si přesné údaje o druhých účastnících nehody a o svědcích,
  • nepodepisujte žádné nevyplněné dokumenty ani papíry, jejichž obsah neznáte, zejména když jsou napsaná v cizím jazyce,
  • bude-li chtít po vás policie podepsat protokol, kterému nerozumíte, připište na něj česky, co se stalo a pod to se podepište,
  • když někdo jiný vyplní zprávu o nehodě a žádá váš podpis, zkontrolujte text a požádejte o kopii, jestliže není pro vás kopie připravená, odmítněte jakýkoliv doklad podepsat,
  • po návratu bezodkladně nahlašte ve vaší pojišťovně pojistnou událost.

Náklady na cestu

V případě použití vlastního automobilu se budou vaše přímé náklady na dopravu do Dalmácie pohybovat kolem 6000 Kč. Do výpočtu této částky jsou zahrnuty pouze nutné náklady spojené s cestou - benzín a silniční poplatky. Nejsou zde zahrnuty náklady spojené s opotřebením pneumatik, automobilu, spotřebě oleje, případné náklady na tranzitní ubytování, trajekty apod.


Pro porovnání, většina cestovních kanceláří nabízí autokarovou dopravu do Dalmácie cca v ceně 1900 - 2200 Kč za osobu.


Poznávací zájezdy - Doprava

Seznam zájezdů

Odjezd od: Příjezd do: Zájezd:

Název zájezdu seřadit vzestupně seřadit sestupně Termín seřadit vzestupně seřadit sestupně Země seřadit vzestupně seřadit sestupně Cena od seřadit vzestupně seřadit sestupně
<<  1   >>

Další informace -

CK SLAN tour

CK SLAN tour
Poznávací zájezdy
Poznávací zájezdy s CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých specialistů na poznávací zájezdy. Cestovní kancelář byla založena již v roce 1990 a od prvních dnů existence se zaměřuje na zájezdy za poznáním do zemí celého světa.
Od roku 1990 využilo služeb CK SLAN tour více než 150.000 klientů. Od rok 1996 je nabídka poznávacích zájezdů soustřeďována do katalogu Svět na dosah, případně do katalogu Vzdálené světy pro mimoevropské destiance.
Mezi více než 70 zeměmi, do kterých operujeme poznávací zájezdy převažují evropské destinace, nicméně můžete s námi vyrazit i na exotičtější poznávací zájezdy například do Namibie, Indie, Spojených Arabských Emirátů, Číny, Nepálu, Brazílie, na Bali či do USA.
Kromě poznávacích zájezdů nabízí SLAN tour také pobytové zájezdy (klasickou dovolenou) do Chorvatska, Španělska, Itálie, Francie, Mexika, SAE, České republiky či na Slovensko, Lázeňské pobyty na Slovensku, v Maďarsku, v Německu a samozřejmě v Čechách a na Moravě, jednodenní zájezdy a Eurovíkendy a v neposlední řadě také zájezdy na velké sportovní akce (Premier League, Serie A, Formule 1, Moto GP, NHL, Wimbledon, French Open, Olympijské hry a další).

Kontakty CK SLAN tour:

tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz

Kompletní kontakty - CK SLAN tour