CK SLAN tour - logo

Sem k jezeru přišly v 1. st. př.n.l. keltské kmeny Rétů a Helvetiů a zvolily si zdejší kraj za svůj domov. Krátce před začátkem našeho letopočtu pronikli do středního Švýcarska Caesarovi vojáci a založili tady římskou kolonii. Jmenovala se podle Rétů Reatia, ale oblast, kde žili Helvetiové, nazývali Helvetia.

Nejstarší dějiny Švýcarska však poznamenaly další dvě zdejší hory. Jedná se o skalní masív Pilatus a horu Rigi, o které byla poprvé zmínka v letopisech r. 1353, ale to se jí ještě říkalo latinsky Regina Montium, Královna hor. Až v 17. st. dostala to zkomolené domácké jméno Rigi, ale stále je jednou z nejuctívanjších a nejnavštěvovanějších, ovšem jezdí k ní hlavně Švýcaři.

V začátku prvního tisíciletí Luzern býval malou rybářskou vesnicí. V polovině 8. st. sem přišli benediktýnští mniši, kteří opustili klášter v alsaském Murbachu a založili zde klášter sv. Leodegarda. Kolem Kláštera se začala vyvíjet obchodní a zemědělská aktivita. Jejich zásluhou se nepatrná vesnička mění ve skutečné město Lucernia. Ve středověku zde již začíná vznikat město s veřejnými budovami, tržním náměstím a hradbami.

Kapličkový most přes řeku Reuss se stal součástí městského opevnění. Je to dřevěný most pro pěší, který šikmo překračuje řeku Reuss u jejího výtoku z jezera. Je asi 170 metrů dlouhý a byl postaven původně v r. 1333. Bylo zde 112 maleb na dřevě otevřeného krovu, dílo umělce ze 17. st. Hanse Wängmanna a jeho syna Hanse Ulricha. Malby zobrazovaly historii města.

Součástí mostu je i kruhová vodní stavba věže, připomínající kapli. Díky ní dostává název Kapellbrücke. Věž plnila různé funkce, jednou sloužila jako vězení a mučírna, jindy jako archív a jeden čas přebrala roli i městské pokladnice, nyní v ní sídlí Asociace dělostřeleckých veteránů. V srpnu 1993 most úplně shořel, zachována zůstala jen Vodní věž. Během několika měsíců byl ale rekonstruován a 14. dubna 1994 znovu zpřístupněn veřejnosti.

Kostel sv. Petra stojí proti Kapličkovému mostu. Původní kostel byl postaven se založením města v r. 1178, ale pro škody způsobené stářím musel být v 18. st. přestavěn. Nárožní budova s kulatou věží je dřívější sídlo vznešené městské rodiny Guilgenů. Byla postavena na začátku 16. st.


Katedrála sv. Legera je nejvýznamnější kostel ve městě, zasvěcený luzernskému patronu sv. Leodegarovi. Původní kostel byl postaven v první polovině 8. st., druhý kostel byl postaven na jeho ruinách ve 14.st. Byl však téměř kompletně zničen při velkém požáru v r. 1633. Zbyly pouze dvě špičaté gotické věže. Nová stavba začala v r. 1634 ve stylu pozdní renesance podle plánů mnicha-architekta Jacoba Kurrera. Celá výzdoba kostela je dílem Niklause Gaislera. V kostele je působivé umístění místa pro pěvecký sbor ve střední lodi s kovovým ohrazením. Vzácná je vyřezávaná kazatelna a křesla v chóru z r. 1639. Kostelní varhany ze 17.st. jsou považovány za jedny z nejkrásnějších svého druhu. Mají 2832 píšťal. Zajímavých je také 13 vyřezávaných oltářů. Vedle stojí moderní hřbitov významných osobností.

Lví památník je nepochybně nejznámějším symbolem Luzernu. V malé zahradě je umístěno to, co americký spisovatel Mark Twain nazval "nejsmutnějším a nejdojemnějším kusem kamene na světě". Je to památník vojákům švýcarských gard francouzského krále Ludvíka XVI., kteří byli zabiti revolucionáři v srpnu 1792 v Tuilerijských zahradách v Paříži. Masakr tehdy otřásl celým Švýcarskem. Památník vytvořil v r. 1821 sochař Lukas Ahorn podle návrhu dánského sochaře Bertela Thorwaldsena. Devět metrů dlouhá plastika umírajícího lva chránícího štít s francouzskou lilií připomíná hrdinskou smrt vojáků švýcarské gardy. Památník je vytesán z pískovce.
Luzern2

Poznávací zájezdy - Luzern - klenot Švýcarska

Seznam zájezdů

Odjezd od: Příjezd do: Zájezd:

Název zájezdu seřadit vzestupně seřadit sestupně Termín seřadit vzestupně seřadit sestupně Země seřadit vzestupně seřadit sestupně Cena od seřadit vzestupně seřadit sestupně
<<  1   >>

CK SLAN tour

CK SLAN tour
Poznávací zájezdy
Poznávací zájezdy s CK SLAN tour

SLAN tour jedním z nejstarších českých specialistů na poznávací zájezdy. Cestovní kancelář byla založena již v roce 1990 a od prvních dnů existence se zaměřuje na zájezdy za poznáním do zemí celého světa.
Od roku 1990 využilo služeb CK SLAN tour více než 150.000 klientů. Od rok 1996 je nabídka poznávacích zájezdů soustřeďována do katalogu Svět na dosah, případně do katalogu Vzdálené světy pro mimoevropské destiance.
Mezi více než 70 zeměmi, do kterých operujeme poznávací zájezdy převažují evropské destinace, nicméně můžete s námi vyrazit i na exotičtější poznávací zájezdy například do Namibie, Indie, Spojených Arabských Emirátů, Číny, Nepálu, Brazílie, na Bali či do USA.
Kromě poznávacích zájezdů nabízí SLAN tour také pobytové zájezdy (klasickou dovolenou) do Chorvatska, Španělska, Itálie, Francie, Mexika, SAE, České republiky či na Slovensko, Lázeňské pobyty na Slovensku, v Maďarsku, v Německu a samozřejmě v Čechách a na Moravě, jednodenní zájezdy a Eurovíkendy a v neposlední řadě také zájezdy na velké sportovní akce (Premier League, Serie A, Formule 1, Moto GP, NHL, Wimbledon, French Open, Olympijské hry a další).

Kontakty CK SLAN tour:

tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz

Kompletní kontakty - CK SLAN tour